Модуль ЗН-6

Модуль ЗН-6. УПРАВЛІННЯ МІСЦЕВИМИ ФІНАНСАМИ ТА БЮДЖЕТОМ

 

Мета модулю:

- надання слухачам теоретичних знань з питань формування та виконання місцевих бюджетів та фінансів, інвестиційної діяльності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевою самоврядування;

-  доповнення та розширення знань про доходи та видатки місцевих бюджетів, фінансово-кредитні ресурси місцевого самоврядування, інвестиційні програми та ресурси;

- ознайомлення слухачів із сучасними механізмами та методами залучення кредитних та інвестиційних ресурсів в економіку регіону та міста, теорією та практикою місцевих фінансів зарубіжних країн;

- формування вмінь та навичок практичного використання сучасних методів аналізу місцевих бюджетів, у залученні додаткових коштів для вирішення нагальних та перспективних проблем розвитку територіальних громад та регіонів.

 

Навчальні цілі:

Слухачі повинні знати:

  • зміст та принципи бюджетного устрою України, підходи до формування місцевих бюджетів, повноваження місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування у сфері бюджету і фінансів, мати уявлення про місцеві фінанси у зарубіжних країнах;
  • використовувати сучасні механізми та методи для залучення кредитних та інвестиційних ресурсів в економіку міста та регіону;
  • аналізувати доходну та видаткову частину місцевого бюджету, власну податкову базу місцевого самоврядування, кредитоспроможність місцевих органів влади, регіональні накопичення та фінансові ринки;
  • вміти визначати місце і роль місцевих фінансів в економічній сфері. 

 

Зміст модулю:

 

Тема

Зміст та навчальні елементи теми

1. Фінанси місцевих органів влади

 

 Фінанси місцевих органів влади в економічній системі держави. Державна і місцева фінансові системи. Місцеві фінансові органи. Фінанси місцевого самоврядування: формування та управління. Основи фінансової автономії територіальних громад. Фінансові проблеми місцевого самоврядування. Місцеві фінанси у зарубіжних країнах.

 

2. Бюджети місцевих органів влади (місцеві бюджети)

 

 Бюджетний устрій. Функції бюджету. Поточний бюджет та бюджет розвитку. Доходи та видатки місцевих бюджетів. Управління видатками місцевих бюджетів. Збалансування доходів і видатків місцевих бюджетів. Участь держави у формуванні доходів місцевого самоврядування. Державні трансферти. Особливості формування районних та обласних бюджетів. Міжбюджетні відносини.

 

 3. Місцеві податки
та збори
 

 Історичні аспекти виникнення місцевих податків і зборів в Україні. Місцеві податки в зарубіжних країнах. Роль місцевих податків і зборів в забезпеченні фінансової незалежності місцевого самоврядування. Реформування системи місцевого оподаткування.

 

 4. Повноваження міських органів влади та управління у сфері бюджету та фінансів

 

 Порядок розробки, розгляду та затвердження міського бюджету. Позабюджетні, валютні фонди місцевого самоврядування. Контроль виконання міського бюджету. Аудит міського бюджету. Шляхи удосконалення формування та використання місцевих бюджетів.

 

 5. Фінансово- кредитні ресурси місцевого
самоврядування
 

 Структура фінансово-кредитних ресурсів місцевого самоврядування. Муніципальні позики. Місцеві фінансові інститути. Фінансові ресурси комунальних підприємств. Участь місцевих органів влади у фінансово-кредитних відносинах. Можливості впровадження західного досвіду у фінансову систему українських міст.

 

 6. Регіональна    інвестиційна політика

 

 Регіональні накопичення та ринки. Інвестиційна привабливість регіонів та міст. Регіональні програми залучення інвестицій.

 

 

Рекомендована література:

 

  1. Закон України від 18 березня 2004 р. № 1629 „Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу”.
  2. Закон України „Про деякі питання фінансування соціальних виплат та пов’язаних з ними адміністративних витрат” 21.10.2004 р. № 2105-4.
  3. Закон України „Про внесення змін до Закону України „Про державний бюджет України на 2005 рік” та деяких інших законів України, 07.07.2005 р. № 2771-ІV.
  4. Указ Президента України від 9 лютого 2004 р. № 175/2004 „Про систему заходів щодо усунення причин та умов, які сприяють злочинним проявам і корупції”.
  5. Постанова КМУ від 31 березня 2004 р. № 417 „Про додаткові заходи щодо посилення роботи з адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу”.
  6. Розпорядження КМУ від 2 червня 2003 р. № 323-р „Про затвердження плану заходів щодо створення та забезпечення функціонування системи державного фінансового контролю за декларуванням та витрачанням доходів особами, які претендують на зайняття посад державних службовців, та особами, уповноваженими на виконання функцій держави, посилення боротьби з прихованням доходів від оподаткування та корупцією”.
  7. Мишкін Фредерік С. Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків. - К.: Основи, 1998.
  8. Нікбахт Е., Гроппеллі А. Фінанси. - К.: Основи, 1993.
  9. Податкова система України/За ред. В.М. Федосова. - К.: Либідь, 1994.
  10. Розпутенко І. Державні видатки в перехідних економіках. - К.: УАДУ. -1998.
  11. Розпутенко І. Контроль і управління державними видатками в Австрії. - К.: ІДУС, 1993.
  12. Розпутенко І. Податкова політика і економічні реформи. - К.: УАДУ при Президентові України, 1996.
  13. Розпутенко І. Управління державними видатками в перехідних економіках. - К.: Основи,1993.
  14. Розпутенко І., Юрчишин В. Інформаційні технології у фінансах. - К.: ІДУС, 1994.
  15. Стігліц Дж. Е. Економіка державного сектора. - К.: Основи, 1998.
  16. Чуряк Д. Фіскальна політика, фіскальна структура і бюджет. Конспект лекцій. - К.: 1994.
  17. Василик О.Д. Державні фінанси України.-К.,1997.-383 с
  18. Литнева Н.А., Малявина Л.И. Бухгалтерский учет. Проф.образование, 2007.
  19. Бухгалтерський фінансовий облік: підручник для вузів. За ред. Ф.Ф.Бутинця. 7-е видання. ПП «Рута». 2006.
  20. Дальків Й.Я., Остапюк М.Я. Бухгалтерський облік. Підручник. 2007
  21. Сопко В.В., Завгородній В.П. Організація бухгалтерського обліку, економічного контролю та аналізу. Підручник. 2008.
  22. Статистичний щорічник Житомирської обласні. Житомир, 2008.
  23. Всеукраїнське видання для бюджетних організацій «Баланс. Бюджет», 2008.
  24. «Бюджетная бухгалтерия». Издательско-консалтинговая корпорация «Фактор», 2008.
  25. Всеукраїнська бухгалтерська професійна газета «Все про бухгалтерський облік», 2008.
  26. Закони України: «Про засади запобігання та протидії корупції», «Про відповідальність юридичних осіб за вчинення корупційних правопорушень», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за корупційні правопорушення»: станом на 11.06.2009 р.: (відповідає офіц.тексту). – К., 2009. – 64 с.